Porządki po powodzi

Pęknięcie rury, powódź spowodowana czynnikami naturalnymi, pożar, awarie różnego typu czy wypadki – choć z pozoru wydają się nieprawdopodobne, przytrafiają się każdego dnia wielu tysiącom ludzi na terenie całej Polski. Dlatego wiele firm oferuje swoje usługi w trudnych kwestiach, jakimi są osuszanie budynków, osuszanie ścian, sprzątanie po pożarze, czyli – ujmowane pod ogólną nazwą, prace z zakresu jakim jest „restytucja mienia”.

 

Zalane mieszkanie

 

Jeśli borykasz się z problemem, jakim są zawilgocone ściany Twojego budynku, woda w piwnicy, wilgotne mury  czy zalane na skutek nieszczęśliwego wypadku mieszkanie – poszukaj ekspertów, których  specjalnością jest restytucja mienia.

Na skutek dłuższego oddziaływania wilgoci, bardzo często pojawia się grzyb. Wszyscy znają tę kwestię – nieestetyczny wygląd ścian, brzydki zapach. Ale to nie wszystko! Mieszkanie lub częste przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach może prowadzić do wielu poważnych chorób układu oddechowego, dlatego osuszanie pomieszczeń i usuwanie wilgoci jest tak ważne.

Najczęściej z problemem wilgoci borykają się mieszkańcy starych budynków. Powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej brak tzw. izolacji pionowej i poziomej znajdującej się w murach, ewentualnie jej wadliwa konstrukcja.  Często problem ten występuje także w nowszych budynkach, gdzie złe obliczenia oraz błąd planowania jest przyczyną stałego podciągania wody w kanaliki powietrzne wykorzystanych do budowy materiałów budowlanych, innymi słowy zwanymi kapilarami.  Cegła, kamień wapienny czy typowa murarska zaprawa doskonale chłoną wodę, a wykonany z tych materiałów mur chłonie wodę. Jeśli jest źle skonstruowany – lokalizacja przecieków nic nie da. Najczęściej nie obędzie się bez remontu, a następnie konieczne będzie gruntowne suszenie ścian.

Co zatem zrobić, aby mieszkać w suchym, nie narażającym naszego zdrowia na uszczerbek, domu? Jakie są najlepsze metody na osuszanie i zabezpieczenie budynku?

Pośród najbardziej popularniejszych, wymienia się wiele metod na osuszanie budynków. Przede wszystkim są to podcinanie budynku w skrajnych przypadkach, dokładne izolowanie fundamentów, jeśli to one chłoną wilgoć, dokonywane iniekcji czy drenażu, czyli odprowadzanie wody, albo też – najmniej skuteczne – usuwanie grzyba środkami chemicznymi dostępnymi w dobrej jakości dużych sklepach budowlanych.

Wymienione metody nie są wolne od wad – najczęściej stosowane są jako środki zaradcze, natomiast nie likwidują przyczyn powstawania wilgoci. Na przykład w przypadku iniekcji lub podcinania budynku, zamykamy wilgoć wewnątrz ścian, odcinając jej dopływ, ale także odpływ. Z czasem wilgoć ta jest usuwana w sposób naturalny poprzez wysychanie, jednakże pomieszczenia w dalszym ciągu narażone są na rozwój grzybów oraz nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Warto zastanowić się zatem nad mniej inwazyjnymi i nie powodującymi takich niepewnych efektów, metodami. Jedną z nich jest chociażby skorzystanie z usług firmy, która wykorzystuje nowoczesne narzędzia elektrofizyczne, wykorzystujące różnego typu fale o różnej długości.  Efekt jest zdecydowanie lepszy, a i metoda mniej wymagająca.